Polska Czyta
Biblioteki


Nowa witryna biblioteki PDF Drukuj E-mail
wtorek, 05 sierpień 2014

Witryna Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrakowie została przeniesiona pod nowy adres internetowy:

www.bibliotekazyrakow.pl

Zapraszamy po aktualniejsze informacje pod nowy adres.

Pikniki edukacyjne PDF Drukuj E-mail
środa, 23 lipiec 2014
Pikniki edukacyjne dla dzieci
„SIECIAKI NA WAKACJACH”

odbędą się w poszczególnych bibliotekach w następującym terminie:

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie 27.08.2014 r. godz. 13:00-15:00
Biblioteka Publiczna w Nagoszynie 30.07.2014 r. godz. 11:00-13:00
Biblioteka Publiczna w Bobrowej 31.07.2014 r. godz. 13:00-15:00
Biblioteka Publiczna w Zasowie 19.08.2014 r. godz. 14:30-16:30
Biblioteka Publiczna w Górze Motycznej 28.08.2014 r. godz. 14:00-16:00

Wakacje z Biblioteką PDF Drukuj E-mail
czwartek, 26 czerwiec 2014
Nowa strona 4

We wszystkich bibliotekach publicznych Gminy Żyraków w okresie wakacji w 2014 r. będą prowadzone zajęcia z dziećmi ze szkoły podstawowej wg. zamieszczonego harmonogramu:

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: „Wakacyjne zabawy wierszem z francuskim i angielskim” .
Sierpień
Poniedziałek 13:00 – 15:00
Środa 13:00 – 15:00

Biblioteka Publiczna w Bobrowej: „Wakacje z przygodą”.
Lipiec
Wtorek 13:00 – 15:00
Czwartek 13:00 – 15:00

Biblioteka Publiczna w Górze Motycznej: „Książka, uśmiech i słońce w wakacyjne miesiące w Górze Motycznej”.
Sierpień
Poniedziałek 14:00 – 16:00
Piątek 14:00 – 16:00

Biblioteka Publiczna w Nagoszynie: „Wakacyjne przygody z Tupciem Chrupciem w Bibliotece w Nagoszynie”.
Lipiec
Środa 11:00 – 13:00
Piątek 11:00 – 13:00

Biblioteka Publiczna w Zasowie: „Książkowe podróże”.
Lipiec
Wtorek 14:30 – 16:30
Czwartek 14:30 – 16:30

W programie m. in.: głośne czytanie wybranych bajek i wierszy, zabawy językowe, zajęcia plastyczne, plastyczno-literackie, ruchowe, gry, zabawy, zgaduj-zgadule, quizy, konkursy na podstawie przeczytanych bajek i wiele innych atrakcji. Zajęcia będą prowadzone przez bibliotekarzy. Zapewniamy miłą i serdeczną atmosferę.

Serdecznie zapraszamy!

Regulamin konkursu PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 23 czerwiec 2014

REGULAMIN
VIII Gminnego Konkursu Czytelniczego

WAKACJE Z KSIĄŻKĄ.

ORGANIZATOR:
Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie.
1.Temat konkursu:
WAKACJE Z KSIĄŻKĄ
2.Cele konkursu:
- popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci
- kształtowanie nawyku czytania i budowanie emocjonalnej więzi z biblioteką
3.Warunki uczestnictwa:
- Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku do 13 lat
(do VI kl.) – czytelnicy Biblioteki Publicznej
- wypożyczone i przeczytane książki z Biblioteki Publicznej
w okresie wakacyjnym
- sprawdzenie znajomości treści przeczytanych książek
4. Termin konkursu:
- od 1 lipca do 31 sierpnia 2014 r.

Ogłoszenie wyników oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w ostatnim tygodniu września 2014 r. w Bibliotekach Publicznych Gminy Żyraków.

Serdecznie zapraszamy
do wzięcia udziału w Konkursie !

Spotkanie z Tomaszem Trojanowskim – następcą Makuszyńskiego. PDF Drukuj E-mail
piątek, 13 czerwiec 2014

W ramach VIII podkarpackiego spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami „Z książką na walizkach - następcy Makuszyńskiego dzieciom” w dniu 13. 06. 2014 r. zawitał w do naszej biblioteki autor książek dla dzieci Pan Tomasz Trojanowski- laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci kl. I- III z ZSP w Żyrakowie wraz z nauczycielami, przedstawiciele ZSP w Górze Motycznej oraz PSP w Mokrem. Gościliśmy również zaproszone osoby: Wójta Gminy Żyraków- Marka Rączkę, Dyrektor ZSP w Żyrakowie- Elżbietę Ulak, Instr. MiPBP w Dębicy Magdalenę Żmudę, Dyrektor CKiP - Marię Czernik, Przewodniczącą Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych i Radną Gminy Żyraków - Zuzannę Janorę, Radną Gminy Żyraków- Lucynę Mazur oraz bibliotekarzy z terenu Gminy Żyraków.

» Czytaj więcej
„Świat Bajek i Baśni w oczach dziecka”. PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 02 czerwiec 2014

W tygodniu Bibliotek został rozstrzygnięty IX Gminny Konkurs Plastyczny „Świat Bajek i Baśni w oczach dziecka” . Na konkurs wpłynęło 268 prac plastycznych (Żyraków 97, Bobrowa 63, Zasów 25, Nagoszyn 74, WTZ w Bobrowej Woli 9, ) przyznano następujące miejsca:

» Czytaj więcej
Małgorzata Gutowska – Adamczyk i najlepsze ciasta z „Cukierni Pod Amorem”. PDF Drukuj E-mail
piątek, 30 maj 2014

W dniu 28 maja w Bibliotece Publicznej w Bobrowej odbyło się spotkanie autorskie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych z Małgorzatą Gutowską – Adamczyk autorką książki „Cukierni Pod Amorem”. W związku z planowanym spotkaniem GBP w Żyrakowie ogłosiła konkurs na najlepsze ciasto z „Cukierni Pod Amorem”. W konkursie wzięło udział 13 ciast, które upiekły osoby prywatne: Edyta Lipa – ciasto „Marzenie” , Magdalena Kurczyk – ciasto „Wenus”, Aneta Sojka – ciasto „Cuszima”, Marzena Marzec – „Piękna Helena”, Małgorzata Sehn, „Owocowe inspiracje”, Katarzyna Osak – „Czekoladowe niebo”, Halina Fluder – „Grzybki”, Grażyna Pastuła – „Amorek” oraz stowarzyszenia: Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „GÓRZANKI” w Górze Motycznej – „Sernik tradycyjny”, Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie – „Żyrakowskie ciasteczka”, Stowarzyszenie „Razem zdziałamy więcej” w Straszęcinie – „Placek marchewkowy”, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, Kulturalnych, Zdrowotnych „Dębina” – „Truskawkowe rozkosze”, Bobrowskie Stowarzyszenie Aktywnych „Łączmy Pokolenia” – „Rurki”.

» Czytaj więcej
XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2014 PDF Drukuj E-mail
sobota, 10 maj 2014

Rok 2014 ogłoszony został Rokiem Czytelnika pod hasłem 650 lat w służbie książki. Ideą obchodów jest promocja książki i zawodów z nią związanych – bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, drukarzy.
W dniach od 8 – 15 maja rozpoczął się XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, który potrwa od 8 – 15 maja. GBP w Żyrakowie wraz z filiami po raz kolejny włączyła się w jego obchody przygotowując wiele ciekawych atrakcji. Inaugurując obchody Tygodnia Bibliotek 8 maja w GBP odbyło się spotkanie z bajkowym liskiem Exlibriskiem.
Na pasowanie przybyły wszystkie dzieci z PP w Żyrakowie spośród których pasowanych zostało 20 przedszkolaków z II grupy. Dzieci zapoznały się z zasadami zachowania w bibliotece. Dowiedziały się jak powinny prawidłowo obchodzić się z książką. Zobaczyły różne rodzaje i formy książek. Lisek przeczytał przedszkolakom wiersz edukacyjny „Niezwykłych książek świat”, który zawiera wskazówki dla najmłodszego czytelnika dotyczące roli książki.

…”Gdyż książka to coś bardzo cennego.
I zapamiętajmy: lepiej świat znamy
Wtedy, gdy dużo książek czytamy!”

Lisek Exlibrisek odwiedzi także pozostałe biblioteki publiczne Gminy Żyraków.

» Czytaj więcej
Andersen w Nagoszynie PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 28 kwiecień 2014

W Bibliotece Publicznej w Nagoszynie odbyła się noc, która zapadła na długo w pamięci. Bowiem była szczególna. O zmierzchu, kiedy większość dzieci powoli szykuje się do snu, tu światła nadal się świecą, a Biblioteka zamienia się w krainę, w której spotkać można bajkowe postacie, a nawet samego Pana Andersena. Tak stało się i tym razem, ponieważ z 5/6 kwietnia, w Bibliotece Publicznej w Nagoszynie odbyła się druga edycja ulubionej przez dzieci ,,Nocy z Andersenem”. Jest to impreza odbywająca się w wielu krajach Europy, organizowana z okazji urodzin Hansa Christiana Andersena (2 kwietnia) i Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci. Jej celem jest wspieranie czytelnictwa wśród dzieci, promocja bibliotek oraz propagowanie idei głośnego czytania dzieciom.

» Czytaj więcej
„Bajkowy Domiś w bibliotekach” PDF Drukuj E-mail
wtorek, 22 kwiecień 2014
 

Nie za lasem, nie za rzeką, ale w małym domku niedaleko w Domisiowej Krainie mieszkają wesołe Domisie.
Jeden z nich – Bazyli wybrał się w daleką pełną przygód podróż i po drodze wstąpił do naszych bibliotek w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Spotkał się z najmłodszymi czytelnikami, z którymi szybko się zaprzyjaźnił. Przywiózł ze sobą również książki opisujące historie z Domisiowej Krainy. Przypomniał dzieciom o zbliżającym się Światowym Dniu Ziemi i przeczytał im jedną z wielu przygód pt. „Nie zaśmiecaj świata”. Rozmawiał z przedszkolakami o tym jak ważne jest dbanie o środowisko i w jaki sposób każdy może przyczynić się do tego. W kolejnych przeczytanych przygodach przypomniał o zasadach zachowania m.in. jak ważne jest słowo przepraszam i o tym, że nie warto się obrażać. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze a dzieci zaprosiły Domisia i jego przyjaciół na kolejne odwiedziny.
 
» Czytaj więcej
III Nocna zmiana z Andersenem w Bibliotece Publicznej w Bobrowej PDF Drukuj E-mail
czwartek, 10 kwiecień 2014

Noc z Andersenem jest międzynarodowym przedsięwzięciem. W dniu urodzin pisarza obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Tego samego dnia (lub w jego okolicach) – z inicjatywy bibliotek dziecięcych w Czechach – w bibliotekach publicznych Europy odbywają się imprezy dla najmłodszych nazywane “Noc z Andersenem”. Ich celem jest oczywiście popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i zainteresowanie ich biblioteką. W ramach przedsięwzięcia organizowane są zabawy, konkursy, zajęcia plastyczne, czytanie baśni, itp. – wszystko od wieczora aż do ranka następnego dnia…
W roku 2014 do Międzynarodowej Akcji „Noc z Andersenem „ dołączyła Biblioteka Publiczna w Bobrowej oraz Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci i dorosłych działające przy bibliotece włączyły się czynnie do tej wspaniałej inicjatywy organizując „ Noc Andersena „ w której uczestniczyli członkowie, oraz wszyscy sympatycy baśni, którym czytanie jest bliskie sercu. W ten jedyny i niepowtarzalny wieczór Biblioteka Publiczna w Bobrowej zamieniła się w krainę baśni Pana Andersena. Nocna zmiana Andersena w Bobrowej rozpoczęła się o godz. 18:00. Uroczystym przecięciem wstęgi oraz powitaniem gościa honorowego Pana Andersena. Jak wiadomo w baśniowym świecie jest wszystko możliwe za pomocą czarów uczestników pojawiły się słodkości które wzmocniły ciała do dalszej zabawy, a tym nie było końca do białego rana. Podczas tego czarownego wieczoru każdy na tę jedną chwile mógł wcielić się w rolę baśniopisarza. Po pięknym zaprezentowaniu baśni przez samego Pana Andersena pojawił się zaczarowany kufer pt ”Jaka to baśń”.było to sprawdzenie uważnego słuchania utworów min. poprzez zagadki, kalambury, konkursy literackie oraz zabawę ruchową. Sympatię zyskał bajkowy makijaż gdzie wróżka Ewelina zamieniała uczestników postacie bajkowe. Na spotkanie z Panem Andersenem przybyli zaprzyjaźnieni strażacy z OSP Nagoszyn, z prezentacją pierwszej pomocy. Każdy z uczestników mógł sprawdzić pod okiem fachowców swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Wszyscy przybyli do biblioteki i lubiący bajki mięli możliwość zobaczenia spektaklu teatralnego grupy teatralnej ART.-RE z Krakowa pt„Muzykanci z Bremy”.

» Czytaj więcej
Teatralna „Noc z Andersenem” w GBP w Żyrakowie. PDF Drukuj E-mail
wtorek, 08 kwiecień 2014

Na wielu miejscach naszej planety jeden raz w roku w ten wyjątkowy wieczór z 4/5 kwietnia biblioteki zamieniły się w baśniowe krainy. To wszystko działo się na pamiątkę Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej i rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena.
Jednym z takich magicznych miejsc była Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie.

» Czytaj więcej
III Noc z Anderesenem PDF Drukuj E-mail
piątek, 07 marzec 2014

Warunkiem udziału w imprezie jest:
Wpisać się na listę w swojej bibliotece do 21 marca. Ilość uczestników jest ograniczona ze względu na warunki lokalowe biblioteki. W związku z tym z listy zapisu zostaną wyłonione osoby , które najaktywniej uczestniczą w życiu Biblioteki, czyli regularnie wypożyczają książki, biorą udział w zajęciach i konkursach.

Spotkania w GBP w Żyrakowie z Tupciem Chrupciem PDF Drukuj E-mail
niedziela, 02 marzec 2014

W roku szkolnym 2013/2014 po raz kolejny GBP w Żyrakowie bierze udział w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. W bibliotece odbywają się cykliczne spotkania z przedszkolakami, na których pracownicy i zaproszeni goście czytają dzieciom. Kolejną czytaną książką dla najmłodszych są przygody sympatycznej myszy Tupcia Chrupcia z serii „Wychowanie przez czytanie”. Główny bohater uczy zasad zachowania, tolerancji i współpracy.

» Czytaj więcej
Wesołe ferie w Bibliotekach PDF Drukuj E-mail
sobota, 01 luty 2014

Jak co roku tak i tego roku Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie wraz z filiami w czasie ferii zimowych zorganizowała zajęcia z najmłodszymi czytelnikami. W bibliotekach zagościli bajkowi bohaterowie: Smerfy, Żółw Franklin, Kuba i Buba i wielu innych, którzy zainspirowali uczestników do wykonania wielu ciekawych prac plastycznych i przestrzennych. Powstały smerfy z origami z kółek, balonowe smerfy, laurki dla Papy Smerfa, bałwanki, kwiatki we flakonikach, śnieżynki z orgiami, żabki, pingwinki, renifery i maski karnawałowe. Wykorzystane zostały również przepisy kulinarne Kuby i Buby. Odwiedził nas także sympatyczny gość żółwik Franklin, który opowiedział o swoich przygodach i zachęcił dzieci do czytania książek o sobie. Uczestnicy otrzymali również drobne upominki. Podczas wszystkich spotkań nie zabrakło zagadek, gier planszowych i zabaw ruchowych oraz zręcznościowych. Szkoda, że ferie tylko dwa tygodnie trwają, ale już za rok dzieci w bibliotece znowu się spotkają.

» Czytaj więcej
Ferie zimowe 2014 PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 styczeń 2014

„Ferie zimowe w bibliotekach publicznych 2014”

We wszystkich placówkach bibliotecznych w czasie ferii będą prowadzone zajęcia z dziećmi wg . zamieszczonego harmonogramu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie :
20, 27, I (poniedziałek) 13.00 – 15.00
22, 29, I (środa) 13.00 – 15.00
„Ferie zimowe ze Smerfami ” – głośne czytanie bajek, zajęcia plastyczne, manualne, konkursy, gry edukacyjne i zabawy ruchowe.

Biblioteka Publiczna w Bobrowej :
23,30, I (środa) 11.00 – 13.00
24,31, I (czwartek) 11.00 – 13.00
„Zaczarowana Zima Franklina- gry ,zabawy ,zgaduj-zgadula, głośne czytanie bajek i baśni, zajęcia plastyczne, gry planszowe.
 

» Czytaj więcej
Wyróżnienie dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrakowie PDF Drukuj E-mail
czwartek, 09 styczeń 2014
 

  Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie wraz z filiami bibliotecznymi brała udział w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. W roku szkolnym 2012/2013 GBP zdobyła wyróżnienie za najlepiej przeprowadzoną kampanię. Pod ocenę brana była: liczba dzieci, dorosłych, stała współpraca z placówkami, kreatywność i pomysłowość w przeprowadzonych działaniach.

» Czytaj więcej
"Zakładka do ksiązki" i Rok Juliana Tuwima PDF Drukuj E-mail
czwartek, 19 grudzień 2013

GBP w Żyrakowie wraz z filiami przez cały rok włączyła się w obchody Roku Juliana Tuwima poprzez zajęcia feryjne i wakacyjne poświęcone jego twórczości. Na podsumowanie obchodów został zorganizowany VI Gminny Konkurs Plastyczny „Moja zakładka do książek Juliana Tuwima”. Na konkurs wpłynęło 342 zakładki (Żyraków 129, Bobrowa 73, Góra Motyczna 25, Nagoszyn 75, Zasów 23, Mokre 17). Przyznano następujące miejsca:

» Czytaj więcej
światowy Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece PDF Drukuj E-mail
środa, 04 grudzień 2013

Po raz kolejny w naszych bibliotekach obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia, w którym wzięły udział przedszkolaki i dzieci z klas 0 wraz z opiekunami. Uczestnicy przynieśli ze sobą swoje ukochane pluszowe misie. Po zapoznaniu dzieci z historią tego święta nastąpił czas na quizy i zabawy. Przedszkolaki wykazały się dobrą znajomością książkowych i bajkowych misiów takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Coralgol, Paddington, Remiś i Fantazy. Wszystkie dzieci założyły misiowe maski wykonane przez pracownice biblioteki i zamieniły się w niedźwiadki, które świetnie bawiły się w zabawach ruchowych. Później przyszła pora na degustację największego przysmaku niedźwiadków – miodu. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.


» Czytaj więcej
GBP w Żyrakowie w pierwszej 100-ce w III edycji Rankingu bibliotek 2013. PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 02 grudzień 2013
Już po raz trzeci Instytut Książki razem z „Rzeczpospolitą” przeprowadził ranking bibliotek publicznych do 15 tyś. mieszkańców. W rankingu wzięło udział 763 biblioteki. Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie podwyższyła swoją lokatę z miejsca 178 na 89. Więcej informacji (zobacz tutaj).
Regulamin Konkursu PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 14 październik 2013
Nowa strona 1

REGULAMIN
VI GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEG
O
„Moja zakładka do książki”
 

ORGANIZATOR:
Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie.

 1. Temat konkursu:
  „Moja zakładka do książek Juliana Tuwima”.  W 60 rocznicę śmierci Juliana Tuwima i 100-lecie poetyckiego debiutu rok 2013 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Juliana Tuwima. Chcemy uczcić dorobek poetycki tego wielkiego Poety dlatego organizujemy ten konkurs.

 2. Warunki uczestnictwa: - w konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i młodsi oraz uczniowie gimnazjum, którzy są czytelnikami jednej z Bibliotek Publicznych z terenu Gminy Żyraków.

 3. Przedmiotem konkursu jest wykonanie zakładki do książki na podstawie znajomości utworów, wierszy Juliana Tuwima. Prace mogą być wykonane dowolną techniką i z dowolnych płaskich materiałów nie brudzących i niszczących książki. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę. Należy zgłaszać prace indywidualne, wykonane samodzielnie (prace zbiorowe nie będą rozpatrywane).

 4. Prace powinny mieć postać jednostronnej zakładki do książki.

 5. Format pracy dowolny.

 6. Do każdej pracy należy dołączyć metrykę o wym. 7cm x 5cm umieszczoną na odwrocie zakładki. Podać imię, nazwisko autora pracy, klasę, wiek, adres zamieszkania, telefon kontaktowy.

 7. Oceniane będą:
  • pomysł
  • wrażenie estetyczne
  • precyzja wykonania

 8. Wykonane prace nie będą uczestnikom zwracane.

 9. Oceny prac dokona komisja konkursowa powołana przez organizatora.

 10. Najciekawsze prace konkursowe zostaną uhonorowane nagrodami.

 11. Prace należy dostarczyć do tej Biblioteki Publicznej do której uczestnik konkursu należy, do dnia 12 listopada (wtorek) 2013 r.

Ogłoszenie wyników, uroczyste wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 12 grudnia 2013 r. w GBP oraz poszczególnych filiach bibliotecznych. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatora konkursu.


 

|< start << wstecz 1 2 dalej >> koniec >|

Pozycje :: 1 - 41 z 71
Copyright 2000 - 2004 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.